Saksoński tarczowy

Saksoński tarczowy (471)

(Niem. Sächsische Schildtaube)

Pochodzenie:

Saksonia

Wrażenie ogólne:

Silny, o niskiej postawie gołąb typu polnego, dobrze rozwinięte łapcie, gładkogłowy, z koronką lub koronką i goździkiem.

Cechy rasowości:

Głowa:

Zaokrąglona, wysklepiona, czoło umiarkowanie wysokie; gładka lub z koronką, a także z koronką i goździkiem, koronka wo­l­­no­stojąca, nie przylegająca do ciemienia, szeroka, bogata w pió­ra, gęsta i zakończona roze­tami, goździk możliwie duży, podczas swobodnej pozy, przednia część głowy lekko pochylona w dół.

Oczy:

Ciemne.

Brew:

Wąska, od jasno cielistej do czerwonej.

Dziób:

Średniej długości, cielistego koloru.

Szyja:

Średniej długości, poszerzająca się i pełna przy korpusie, dobrze wykrojone podgardle.

Pierś:

Szeroka, dobrze wysklepiona, nieco wysunięta do przodu.

Plecy:

Szerokie i długie, lekko opadające.

Skrzydła:

Mocne, długie, pióra szerokie.

Ogon:

Długi, zwarty i noszony prawie poziomo.

Nogi:

Głęboko osadzone, długie i gęste łapcie, podobnie upierzone uda.

Upierzenie:

Dobrze rozwinięte, niezbyt luźne.

Rodzaje kolorów:

Czarny, czerwony, żółty, niebieski, niebieskopłowy – wszystkie z białymi pasami lub łu­skowate; niebieski oraz niebieskopłowy z ciemnymi, wręcz czarnymi pasami, a także bez pasów; grochowy niebieski oraz grochowy niebiesko­płowy.

Kolor i rysunek:

Czarny, czerwony i żółty czysty oraz lśniący; niebieski jasny i równomierny; pasy czyste, możliwie wąskie, proste, biegnące przez całe skrzydło i możliwie równolegle; białe pasy delikatnie, u niebieskich czarno obrzeżone od strony lotek; łuskowanie równomierne, w kształcie trójkąta.

Całe upierzenie jest białe, z wyjątkiem tarczy skrzydeł, które są kolorowe wraz z pió­rami kciuka. Jeśli u czerwonych i żółtych pasy są czyste, lotki ramienia (drugiego rzędu) na końcach mogą mieć delikatne lustra. Wymagane jest od 8 do 10 lotek białych.

Duże błędy

Słaba budowa ciała; za krótkie, za długie (nieproporcjonalne do korpusu) lub mocno uszkodzone łapcie; wąska lub krzywa koronka, bardzo mały lub skrócony goździk; zwisający goździk, ograniczający pole widzenia; plamy na dziobie, matowe lub nieczyste kolory, rdzawe i z czarnymi punktami (pieprz) białe pasy oraz łuski; za bardzo szerokie i przerwane pasy, pokazujący się trzeci pas, białe pióra między kolorowymi lotkami; za mało lub za dużo białych lotek; więcej niż dwa białe pióra kciuka, kolorowe boki, uda lub plecy.

Uwagi do oceny:

Ogólny wygląd – budowa korpusu – kolor – rysunek – pasy, ewentualnie łuskowatość – łapcie – koronka i goździk – kolor dzioba i oczu.

Grupa V – Barwne

Obrączka nr 11

Tłum. MKU