Saksoński polny kolorowy

(Niem. Sächsische Feldfarbentaube)

Pochodzenie:

Saksonia i Turyngia

Ogólny wygląd:

Mocny, o niskiej postawie gołąb polny, łapciasty, gładkogłowy lub z koronką.

Cechy rasowości:

Głowa:

Zaokrąglona, ale nieco podłużna, czoło wysklepione, bez lub z szeroką i gęstą koronką, zakończoną rozetami.

Oczy:

Pomarańczowe.

Brew:

Wąska, w zależności od ubarwienia od jasnej do czerwonej, lub ciemna.

Dziób:

Średnio długi; czarny u niebieskich i czarnych; u jasnonie­bieskich ciemny; u czerwonych i żółtych jasny (u czerwonych dopuszczalny ciemniejszy nalot), u grochowych czerwo­no­pło­wych oraz grochowych żółtopłowych koloru rogu, u isabel jasno­rogowy; delikatne woskówki.

Szyja:

Średnio długa, pełna i rozszerzająca się w kierunku ramion, podgardle dobrze wykrojone.

Pierś:

Szeroka, dobrze wyslepiona, nieco wysunięta do przodu.

Plecy:

Długie, lekko opadające, w ramionach szerokie.

Skrzydła:

Długie, zwarte, dobrze przykrywające plecy.

Ogon:

Długi, zwarty.

Nogi:

Głęboko osadzone, długie i gęsto upierzone, z dobrze roz­wi­niętymi sępimi pióra­mi

Upierzenie:

Dobrze rozwinięte i przylegające.

Rodzaje kolorów:

Czarny, czerwony, niebieski, jasnoniebieski, zawsze z białymi pasami lub biało łuskowate; izabele z białymi pasami oraz grochowe czerwonopłowe i grochowe żółtopłowe.

Kolor i rysunek:

Kolor czarny, czerwony i żółty czysty i lśniący. Czyste białe pasy, możliwie długie, wąski i biegnące przez całe skrzydła, u niebieskich z wąskim czarnym obrzeżeniem; łuski czyste, możliwie równe, u niebieskich łuski z wąskim czarnym obramowaniem; czarne łuskowate bez lub z rysunkiem zięby. Niebieskie bez cieni.

Jasnoniebieskie w równomiernym odcieniu jasnoniebieskim, bez nalotu w kolorze mąki i cieni, tylko szyja z matowym nalotem w kolorze zieleni; lotki i łapcie z jaśniejszym nalotem, ogon z jaśniejszą wstęgą, łuski bez obrzeżenia (dopuszcza się delikatne szare obrzeżenie).

Izabele w równomiernym i delikatnym kolorze, białe pasy wyraźnie widoczne.

Samice jasnoniebieskie oraz izabele nieco ciemniejsze od samców.

Grochowe czerwonopłowe oraz żółtopłowe z jaśniejszymi lotkami, ogonem i łapciami, grochowatość możliwie duża, u ciemno grochowych możliwie małe jaśniejsze zakończenia piór.

Duże błędy

Słaby korpus; mocno opadająca postawa, za wysoka postawa; wąska lub krzywa koronka; za krótkie łapcie oraz z lukami w upierzeniu łapci; ciemno rogowy dziób u czerwonych i żółtych; za krótkie, za szerokie, mocno ząbkowane, rdzawe i pokryte drobnymi ciemnymi punktami pasy; białe pióra obok odbytu, białe plecy; wąska pierś, księżyc na piersiach; dostrzegalna sitowatość na lotkach, łapciach, ogonie lub klinie; białe lub brakujące sterówki; nieostre, nierówno­miernie rozłożone kolory u czarnych, czerwonych i żółtych, ponadto z niebieskim nalotem; za jasny lub za ciemny, nierównomiernie rozłożony kolor u niebieskich; u jasno niebieskich oraz izabell za ciemne oraz nierównomiernie rozłożony kolor; u jasno niebieskich za jasny, mączny kolor, fioletowa szyja, miedziana pierś, bardzo ciemne lotki.

Uwagi do oceny:

Ogólne wrażenie – kształt głowy – kolor – pasy oraz łuskowatość – łapcie – kolor oczu i dzioba.

Grupa V – Barwne

Obrączka nr 11