Południowoniemiecki skowronek – węglowy ptaszek

[nggallery id=43]

Specjalistyczny związek hodowców barwnych gołębi południowoniemieckich rok 2010 ogłosił rokiem południowoniemieckiego skowronka, gołębia mało znanego w świecie, chociaż coraz popularniejszego w całych Niemczech, a nie tylko w swojej ojczyźnie, czyli w Szwabii.

Polscy hodowcy w swoich gołębnikach chętnie trzymają norymberskie skowronki, czyli inną rasę z V grupy gołębi barwnych, oraz zaliczane do grupy gołębi uformowanych koburskie skowronki, ptaki duże (waga do 700 g), które nadają się do konsumpcji. Wymienione wyżej rasy zawdzięczają swoją nazwę charakterystycznemu rysunkowi i kolorom szyi wraz z tarczami skrzydeł, które hodowcom kojarzą się z ubarwieniem skowronka. O ile jednak ubarwienie koburskich i norymberskich skowronków jest jasne, wręcz świetliste, o tyle południowoniemieckie skowronki są ciemne, jakby przydymione. Skutkiem tego w niemieckim wzorcu noszą nazwę południowoniemieckich skowronków węglowych, co tłumaczy dlaczego w tytule artykułu znalazło się dopowiedzenie węglowy ptaszek.

Pochodzenie

Uważa się, że właściwą ojczyzną węglowych skowronków są południowozachodnie tereny obecnych Niemiec, czyli Szwabia, gdzie były hodowane jako gołębie gospodarskie o typowo polnym usposobieniu oraz budowie. Tę drugą cechę zachowały do dziś. Wygląd zdradza nie tylko ich polne pochodzenie, ale także to, że od niedawna są obiektem zainteresowania i wzmożonej pracy hodowlanej. Zresztą przez długi czas starzy hodowcy nie godzili się na sędziowskie sugestie, w jakim kierunku powinna być rozwijana hodowla. Dopiero po drugiej wojnie światowej zapanowała pomiędzy nimi zgoda i w latach pięćdziesiątych minionego wieku zaczęli wspólnie ustalać szczególne i wyróżniające cechy rasy.

Budowa

Selekcję południowoniemieckich skowronków trzeba prowadzić w dwóch kierunkach. Po pierwsze należy wybierać ptaki ze względu na budowę, a po drugie ze względu na charakterystyczną węglową, czy też przydymioną barwę. Należy dążyć do otrzymania ptaków o budowie, typowej dla tzw. ras polnych, z mocnym korpusem i prawie poziomą postawą.

Głowa ma być zaokrąglona, nieco wydłużona, z wysklepionym czołem. Na głowie nie ma żadnych ozdób z piór. Co prawda jakiś czas temu pojawiły się na wystawach pojedyncze sztuki z czubkiem bądź z koroną, ale nie znalazły uznania i wygląda na to, że głowa skowronków pozostanie gładka. Oczy mają być żywopomarańczowe, otoczone wąską i szarą brwią, czego trzeba bezwzględnie pilnować, w przeciwieństwie do norymberskich skowronków, które mają mieć czerwoną otoczkę oka. Dziób powinien być średniej długości i ciemny, zaś woskówki gładkie i biało przypudrowane.

W hodowli należy pilnować długości szyi, która nie może być za długa, u podstawy musi być silna, mocno osadzona w korpusie, i zdecydowanie zwężać się w kierunku głowy. Problem może stwarzać także źle wykrojone podgardle, ponieważ koniecznie musi być okrągłe.  Pierś ma być szeroka, jakby wysunięta do przodu i dobrze zaokrąglona. Plecy  mają być lekko opadające, w ramionach szerokie, dobrze przykryte długimi i dobrze przylegającymi skrzydłami. Do całości wizerunku gołębia dochodzi długi i zwarty ogon oraz krótkie, nieopierzone nogi. Bardzo ważne jest także upierzenie, które musi być dobrze rozwinięte i przylegające do ciała.

Rysunek

Podstawowy kolor jest ciemnoszary. Głowa bezwzględnie ma być ciemnoszara, a lotki tak ciemne, jak to tylko jest możliwe. Również ogon musi być ciemnoszary, z ciemniejszą wstęgą. Podobnie skrzydła mają być wybarwione nieostrą czernią, a każde pióro ma być zakończone jasnoszarym obrzeżeniem. Pierś, także częściowo szyja i dolna część piersi musi być w kolorze ochry, zaś plecy mogą być nieco jaśniejsze, czyli jasnoszare.

Największe wady

Hodowca południowoniemieckich tarczowych musi zwracać uwagę na korpus ptaka, aby nie był słaby, a postawa zbyt wzniesiona. Dużą wadą jest jasny kolor podstawowy, matowy kolor piersi, szare skrzydła z brakami lub ze zbyt grubym rysunkiem. Także brązowo nakrapiana głowa, za jasne lotki i sterówki, grube lub czerwone brwi i opierzone nogi dyskwalifikują ptaka z dalszej hodowli.

Młodym skowronkom z południa Niemiec zakładamy obrączkę nr 8.