Kobieta dzika

W strukturalnym świecie, zdominowanym przez męskie wzorce zachowań, kobiety czują, że chętnie dopuściłyby w sobie do głosu kobietę dziką, która pozwoliłaby im spotkać się z ich kobiecą siłą. Chciałyby wyłamać się z wzorca, w który wtłacza je społeczeństwo, a zwłaszcza mężczyźni. Kobieta dzika nie pozwala, aby rządziły nią czynniki zewnętrzne. Nie robi tego, czego oczekują po niej inni, lecz to, co jej zdaniem jest słuszne. Nie kieruje się społecznymi wyobrażeniami, lecz tęsknotą za żywotnością i twórczością, odpowiadającą jej istocie. Krzywdy biernie nie znosi, ale przejmuje inicjatywę, ryzykując nawet życie. Żyje własną miarą, mając kontakt z wewnętrzną siłą. Potrafi wyczuwać, co ją prowadzi ku życiu, a co ją od niego odwodzi.

tumblr_m0p14woAmb1r961bco1_500

Biblijnym przykładem takiej kobiety jest Tamar, mająca odwagę zrobić coś, co według ówczesnego prawa było karane śmiercią przez spalenie. Czyni to, ponieważ jest pewna, że nie czyni niesprawiedliwości, pomimo wyłamania się z obowiązujących norm moralnych, co później potwierdził Juda, jej teść (1 Mż 38,26).
Kobieta podobna do Tamar jest wolna, ponieważ udało się jej oswobodzić z więzienia ludzkich sądów, które nie służą życiu, ale ograniczają. Taka kobieta nie kieruje się zdaniem ludzi, lecz ma kontakt z intuicją, która współcześnie bywa deprecjonowana. Intuicję można odnaleźć, uważnie wsłuchując się w siebie i będąc uważnym na to, co się odczuwa, czyli będą czujnym, do czego zachęca Jezus. To ona każe nam pytać: Czy mam być tutaj, czy pójść tam? Mam zaczekać, czy się pospieszyć? Co jest dla mnie dobre? Tamar być może także pytała: Jak mogę odzyskać prawo do życia?
Bo to właśnie tęsknota za życiem sprawia, że mamy porywające pomysły i tworzymy nowe perspektywy. Czekając, aż zrobią to dla nas inni, pozostajemy od nich zależni. Kobieta dzika angażuje własne siły, aby coś zmieniło się w jej życiu. Czuje, co jest dla niej słuszne i to po-czucie wyznacza kierunek jej działania, nawet jeśli innym wydaje się to nietypowe. Ufa swojemu wewnętrznemu głosowi bardziej niż głosom z zewnątrz, które próbują ją zmusić do do-stosowania się. Trzyma się instynktu i to sprawia, że wewnętrznie jest wolna. Kobietę dziką inaczej byłoby można nazwać nieposkromioną, więc jeśli żyje radością – to w pełni, a jeśli przeżywa smutek – to do końca.
Jakże często nowoczesne kobiety nie potrafią cieszyć się i śmiać, a ich radość jest stłumiona. Z tego, co nieposkromione, nie pozostało w nich prawie nic. Gdy otrzymują prezent albo kwiaty, z których powinny się cieszyć, nierzadko mówią: „Nie było trzeba”. Kobieta dzika reaguje inaczej. Wyraźnie i otwarcie okazuje radość. Nie powstrzymuje swoich intymnych uczuć. Gdy ktoś chce ograniczyć ekspresję dzikiej kobiet, wówczas postępuje niekonwencjonalnie i trzyma się raczej tego, co pochodzi z jej wnętrza.

tumblr_nfkn731iX51qeg4hpo1_500
Kobiety często cierpią z powodu ograniczających je warunków życia, ale często przyjmują postawę bierną. W efekcie tracą żywotność i czują się bezsilne, wypalone. Nierzadko dopiero po wpadnięciu w tarapaty na nowo odkrywają kobiecą dzikość. Zaczynają czuć same siebie, wchodzą w kontakt z wewnętrzną siłą. Czują, jaka jest ich prawdziwa natura i kim są naprawdę. Wiedzą, że jak Tamar muszą zmienić rolę, aby dostać to, czego im potrzeba i żyć pełnią życia. W tym celu muszą stać się aktywne i zacząć działać, żeby poczuć, że żyją.

Warto pamiętać, że dzikie kobiety nie rozwijają swojej kobiecości w opozycji do mężczyzn, ale znając własną siłę, pozwalają przy sobie rozwijać się silnym mężczyznom. Ponieważ rozumieją męskość jako ubogacenie dla nich samych, więc nie mają potrzeby przenoszenia swojej siły na mężczyzn. Nie używają mężczyzn jako ciemiężycieli, co jest częstym wzorcem kobiecych zachowań, zwłaszcza w małżeństwach. Kobieta dzika wyraźnie pokazuje, że samą siebie traktuje poważnie. Nie pozwala się usunąć na bok, ze swoją dzikością wychodzi z cienia. Wie, że coś tym poruszy, uruchomi, że dojdzie do celu, do tego, co jest dla niej ważne. Kobieta dzika daje się poznać taką, jaką rzeczywiście jest. Jest autentyczna i klarowna w tym, jak wyraża siebie. Ważne jest to, aby dzika kobieta odważnie wypowiadała to, co ma do powiedzenia, niezależnie od tego, czy z tego powodu będzie lubiana, czy nie. Przede wszystkim musi akceptować w sobie to, co należy do jej istoty, i dzięki czemu uwolni się od sądów innych ludzi.

tumblr_myecem2rGZ1qd8ajzo1_400