Zielony

tumblr_mncq8bKOOB1s5pa33o1_500

Zieleń znajduje się w środku palety barw. Powstaje poprzez połączenie żółtego z niebieskim. Poszukując znaczenia tego koloru, z pewnością trzeba zwrócić uwagę na jej łączność z porami roku. Wówczas staje się oczywiste, że zieleń dominuje podczas ciepłych pór roku, a mianowicie wiosny i lata. Jest więc kolorem wegetacji, życia i roślinności, dlatego symbolizuje zwycięstwo, nadzieję, wolność i szczęście.

tumblr_nznpfrd3jY1u3d687o1_250tumblr_n5zha5y2xF1r2q0hzo1_250tumblr_mct6r1fmRy1qhyo6ho1_500

Co ciekawe, w Średniowieczu ludzie bali się jej, ponieważ uchodziła za kolor śmierci. Tymczasem dziś, poza mediewistami, już nikt nie pamięta o niechlubnej przeszłości zieleni, a ona sama – wręcz przeciwnie – jest znakiem dobrego losu. Wszak, czyż ktoś nie zna znaczenia czterolistnej koniczyny – symbolu szczęścia? Tym samym odkryliśmy tajemnicę zielonego koloru stołów bilardowych, maszyn do gry w kasynach, no i oczywiście dolarów!

tumblr_mz0xlpE46P1s1uby1o1_500tumblr_m4i1z4e05D1r19107o1_500

tumblr_m4hzsy8C591qesf6mo1_1280

Zieleń jest odprężającym kolorem wiosennych wzgórz. Jest barwą harmonii, a to w związku z jednością ziemi z kosmosem, który jest symbolem spokoju i stałości. Zieleń jest neutralna, nie wywołuje ani pasywnych, ani aktywnych odczuć. Wywołuje uczucie spokoju i bezpieczeństwa, dlatego w całej palecie barw, to zieleń odpręża najlepiej i sprzyja kontemplacji. Zalecana jest osobom nadmiernie aktywnym, mającym trudności z podejmowaniem decyzji i zachowaniem jasności sądów. Zwiększa optymizm, wiarę w siebie oraz innych ludzi.

piknik na trawie 01

Zielony to kolor dla osób, którzy poprzez nagromadzenie problemów, szybkie tempo codzienności i zbyt małą ilość wolnego czasu, czują się przytłoczone i potrzebują uporządkowania życia.  Sprzyja nudzie, zwolnieniu tempa i wypoczynkowi. Zieleń jest niewskazana dla wszystkich, którym brakuje energii do działania.

tumblr_mzfautPpS31s5cp4ko1_500tumblr_nh1bo0PyqO1rfkiuxo1_1280

tumblr_n1gxuk1W1w1qgypaso1_400

Osoby, identyfikujące się z kolorem ciemnozielonym, są życzliwe, nastawione na pomaganie innym, ludzkie. Są też bardzo spostrzegawcze i świadome większości rzeczy, które dzieją się wokół nich. Negatywną cechą ludzi lubiących ciemną zieleń jest to, że często nie akceptują niespodzianek. Z kolei ludzie, lubiący kolor jasnozielony, utożsamiają się z takimi cechami jak: skłonność do zmian, nowatorskość, mają w sobie głód przygód i nie potrzebują dodatkowej motywacji. Jasna zieleń wybierana jest często przez osoby, które są bardzo przyjacielskie, wykazują życiową sprężystość i mają mnóstwo pomysłów.

tumblr_mgagx4PWSJ1r93jooo1_250

Osoba, stosująca zieleń jako podstawowy kolor codziennego ubioru, prawdopodobnie poszukuje psychofizycznej równowagi. Raczej woli kameralne grono niż wielkie zgromadzenia, a więc jest introwertykiem, któremu trudno wyrażać emocje, więc silnie je przeżywa. Zieleń najchętniej noszą osoby, które czują wielką potrzebę uporządkowania swoich emocji; którym brakuje wewnętrznej harmonii. Podświadomie odwołują się do barw natury, jakby sam dotyk tego ożywczego koloru przynosił ukojenie i szansę odnalezienia odpowiedzi na nurtujące pytania. Sygnalizują nim brak wewnętrznego uporządkowania, potrzebę odnalezienia własnej drogi. Jednocześnie niekoniecznie chcą się do tego przyznawać, bo tajnym odpowiednikiem zieleni jest kolor szary, jak dla przykładu czerń dla czerwieni.

tumblr_mdkru6BMgy1rhrz0io1_1280tumblr_lucxm3HzH41qhe2rjo1_500

Zieleń jest kolorem spokoju i świeżości. Ma działanie kojące i relaksujące. Przywraca równowagę energetyczną oraz poczucie bezpieczeństwa. Osoby wybierające ten kolor postrzegane są jako godne zaufania. Człowiek w zieleni jest dyplomatą, poszukującym spokoju, domatorem, wybierającym lekturę książki czy modelarstwo. Potrzebuje sporo czasu, aby zyskać nadwątlone zaufanie do ludzi, często od nich woli zwierzęta i rośliny. W wymiarze negatywnym zieleń bardzo często symbolizuje nieuświadomioną wewnętrzną nerwicę.

tumblr_mpf6fz1RVm1sppmhlo1_500

Czerwony

tumblr_lrvro8uLGl1qzleu4o1_1280tumblr_m2yt8vT7ls1qg205no1_500

tumblr_m3a4igEEGW1rocj8xo1_500

Czerwień zawsze wydaje się być bliżej niż naprawdę jest i dlatego przeciąga uwagę. Ponieważ ze wszystkich barw ma najdłuższą falę, więc podnosi ciśnienie krwi i zachęca do działania. Jednak w nadmiarze może pobudzać za mocno i wywoływać agresję.
Czerwień przypisana jest żywiołowi ognia Należy do barw ciepłych i w dalekiej przeszłości była uznawana za kolor kolorów, stąd w niektórych językach jej nazwa dosłownie oznacza to, co piękne lub kolorowe. Wyjątkowa czerwień jest barwą władzy, dlatego prawo do niej mieli królowie i najwyżsi kapłani. Co ostatni oczywiście z powodu krwi, która w kulcie ofiarniczym była ich szczególną domeną. Nie należy się więc dziwić, że użyta w odpowiednim kontekście czerwień kojarzy się z posłuszną ofiarą, ale i z postawą przeciwną, czyli z buntem, rewolucją, śmiercią i walką.

tumblr_m3604ew6B81r4ts0xo1_500

Oprócz tego czerwień symbolizuje także pasję miłości, ogień, rządzę i krew, płodność oraz odwagę. Połączona z czernią jest symbolem agresji, miłości egoistycznej, gwałtu i zdrady. Jasnoczerwony z kolei oznacza miłosierdzie, zaś kolor krwi jest symbolem męczeństwa i Chrystusa. Jest to bardzo intensywna barwa, kojarząca się także z seksualnością. Pisząc o znaczeniu barw w sztuce i obyczajowości Zachodu, R. Gross stwierdza, że kolor czerwony to szczególny symbol seksu. Znane przecież są czerwone latarnie, którymi wyróżniano domy publiczne, a w wytwornych lokalach zapalano czerwone światła, aby stworzyć specyficzny nastrój.

tumblr_mf3rw1Ey141r2mggyo1_250tumblr_mcuv1wIOpI1qg205no1_500

W „Journal of Personality and Social Psychology” opublikowano ciekawe badania, przedstawiające męskie preferencje, związane z kolorem czerwonym. To, o czym kobiety wiedzą od dawna, uzyskało naukowe, psychologiczne potwierdzenie, a ¬mianowicie, że najłatwiej poderwać mężczyznę, kobiecie ubranej w czerwień. To ona ma większe szanse na randkę w pięknej oprawie i w eleganckiej restauracji, zaś mężczyźni są skłonni w jej obecności więcej wydawać. Nie wiadomo do końca, dlaczego tak się dzieje? Być może przez związek z seksualnością, a może aktywizują się archetypiczne wyobrażenia z czasów, w których mężczyźni polowali, a krew była ważnym pokarmem wspólnego posiłku z kobietami?

tumblr_mlipowrZs71rn26m2o1_250tumblr_m72gdazv0P1r9whjqo3_500

tumblr_myio4b6pXY1rj2vf4o1_500tumblr_m3z8grFeYe1ro4y0no1_500

 

Ponieważ czerwień jest kolorem żywym oraz intensywnym zawsze wywołuje duży efekt i przyciąga uwagę. W związku z tym ludzie, lubiący się wyróżniać, często zakładają czerwone ubrania, dzięki czemu przyciągają spojrzenia. Wielbiciele czerwieni potrafią realizować pragnienia. Wyznaczają sobie wciąż nowe cele i wyzwania. Potrafią też przekonywać innych do własnych projektów, mają silną osobowość i pozostają sobą. Są nieco uparci, a czasem nawet despotyczni. Jednak z pewnością ich przywódcza energia nie pozostaje niezauważona. Ubierający się na czerwono, mają dużą potrzebę intensywnego doznawania życia i nie bronią się przed miotającymi nimi emocjami.

tumblr_mggtczZn6T1ri8zslo1_500tumblr_nqz5p0WtWa1rruyn3o2_250

Jeśli ognista czerwień jest czyimś kolorem ulubionym, prawdopodobnie taka osoba ma potrzebę dominacji i duży temperament seksualny. Nie bez powodu w domach publicznych stosuje się czerwone światła, które łamią psychiczne opory klientów i pobudzają temperament. Chińczycy natomiast wiedzą, że czerwień wzmaga też łaknienie, dlatego ściany ich restauracji, bądź elementy wystroju, często są czerwone. Dzięki temu klienci jedzą szybciej i zamawiają większe porcje. Poza tym w kulturze chińskiej czerwień symbolizuje szczęście i miłość. Dlatego panny młode biorą ślub, wierząc w powodzenie związku, właśnie w czerwonej sukni.

tumblr_mdr48hV1Fw1r1nydzo1_500paris_patisseries

Kolor czerwony jest wskazany dla ludzi przemęczonych, ospałych, pozbawionych woli walki, spragnionych sukcesu i doznań zmysłowych. Natomiast zdecydowanie jest niewskazany dla ludzi zestresowanych, ponieważ może ich nadto wyczerpywać. Jeśli niecodziennie wybieramy czerwone ubrania bądź dodatki, a czerwień pojawia się w naszym ubraniu pod wpływem nastroju, to raczej na pewno chcemy w ten sposób dodać sobie energii do działania, odwagi oraz przebojowości.

small_CAR-80105-SIM-COR-Pose1tumblr_mlrdyovB3H1rn26m2o1_250

Brązowy

Brąz uważany jest za najbrzydszy kolor, ponieważ naturalnie towarzyszy naszemu codziennemu życiu. Składając się z czerwieni, żółci oraz odrobiny czerni, mimo wszystko należy do kolorów ciepłych i przywołuje na myśl to wszystko, co jest związane z przyrodą, na przykład ziemię, drzewa albo drewno. Kojarzy się ze spokojem, harmonią i równowagą. Przywołuje obrazy świeżo zoranej roli, ściółkę w iglastym lesie i kawałki gruntu wyłaniające się wiosną spod pierzyny śniegu.

Brąz to wypoczynek na wiklinowej kanapie, wśród zapachu jesiennego lasu i wypalanej glinki. To kolor bezpieczny i ciepły Daje stabilizację, poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Jest domeną tego wszystkiego co wiąże się z żywiołem ziemi, a mianowicie z praktycznością, sumiennością, ciężką pracą i konkretem.

Dlatego brąz, będąc symbolem ziemi (humus), jest też symbolem człowieka (humanitas) oraz pokory (humilitas), często także biedy. Stąd niektórzy zakonnicy noszą się właśnie na brązowo. W konsekwencji brąz, jak czerń, ma w sobie wiele powagi, jest jednak cieplejszy. Dodaje otuchy i pozytywnego wsparcia, nie tylko tym, którzy uwielbiają ów kolor pod postacią pysznej i zdrowej czekolady.

Ludzie, poszukujący tego koloru, są osobami ciepłymi i rodzinnymi, którym brakuje stabilizacji. Są uczciwi, odpowiedzialni, sumienni i pracowici, dlatego zawsze można na nich liczyć. Niekiedy wykazują się sztywnością poglądów i konserwatyzmem. Często boją się przyszłości, a każda niewiadoma budzi w nich lęk. Chcieliby znaleźć pod stopami silne oparcie, które pozwoliłoby im spokojnie iść przez życie. Pragną zmienić swój charakter i nieco go wzmocnić, lecz przychodzi im to z trudem.

Osoby, lubiące brąz, chciałyby znaleźć oparcie w sobie samych, bo przecież moc i wartość człowieka jest związana z osobowością i możliwościami, które potrafi wykorzystywać. Tymczasem zwolennicy brązu nie wierzą we własne siły. Obawiają się, że nie są wystarczająco dokładni i sumienni, dlatego dokładają starań, aby w pracy być perfekcjonistami. Ich niepewność najczęściej bierze się z problemów w relacjach prywatnych, gdzie nie sprawdzają się jako partnerzy i w konsekwencji uciekają w inne dziedziny życia, w których mają szansę się wykazać. Rezygnując ze sfery osobistej, skupiają się na działalności zawodowej, poświęcając jej wiele czasu i energii. To sprawia, że osoby, które chętnie ubierają ten kolor są postrzegane z reguły jako odpowiedzialni i rzetelni pracownicy, na których zawsze można polegać.

Błękitny

Błękit, a inaczej lazur, jest kolorem, odpowiadającym czystemu niebu w słoneczny dzień który można umieścić pomiędzy niebieskim a cyjanem. Dlatego wiele znaczeń błękitu odnosi się do nieba, a więc także do boskości i tajemnicy, chociaż nie tylko, skoro francuskie słowo lazur najczęściej bywa stosowane do Morza Śródziemnego (np. lazurowe wybrzeże).  Kolor błękitny ma ważną cechę, a mianowicie prawie zawsze widzimy go w pewnej oddali. Skoro błękitne jest niebo albo woda, mózg przyzwyczaja się do tego, że to, co jest błękitne, jest w dali, podczas gdy to, co jest na tle błękitnego, jest bliżej. Stąd nie bez przyczyny spora część zdjęć portretowych robiona jest na błękitnym tle, zaś malując ściany na kolor błękitny, wykorzystując tę właściwość możemy optycznie powiększać pomieszczenia.

W starożytnym Egipcie błękit symbolizował niebo i prawdę, tymczasem w Iranie do dziś jest kolorem żałoby. W Europie początkowo był symbolem wierności, stałości, czystości i trwałości, np. rycerze na cześć ukochanej kobiety przywdziewali błękitne stroje, w związku z czym nie trudno się domyśleć, że z czasem stał się też znakiem niewiernych i oszukanych. Co ciekawe, i potwierdzone przez współczesne badania, błękit może wywołać odczucie zmęczenia, a nawet apatii.

Na Rugii, dziewczyna paradująca w niebieskim fartuszku, dawała znać, iż jej serce jest zajęte. Jeżeli natomiast zawiesiła niebieski fartuch przed domem, oznaczało to zaproszenie chętnych do ożenku. Zresztą podobny zwyczaj do niedawna pielęgnowano w Małopolsce, gdzie błękitne ściany domu były znakiem, że mieszka w nim Panna, odpowiednia do zamążpójścia.
Dziś niebieskie kwiaty mówią: „Zawsze chcę być tylko z tobą”.

Błękit kojarzony jest z nieskończonością, wszak ciężko wypatrzyć koniec nieba i morza. Skoro zaś oznacza nieskończoność, czyli między innymi odniesienie do innego, wiecznego świata, więc bywa uznawany za kolor transcendencji, zachęcający do uspokojenia i kontemplacji (wymiennie z kolorem złotym). Co wzmacnia fakt, że jest kolorem zimnym i chłodnym, w czym jest całkowitym przeciwieństwem żółtego. Połączenie niebieskiego i żółtego (z tej racji, że są to kolory uzupełniające) często wykorzystywane jest przez jubilerów do lepszej prezentacji złota.

Ludzie wybierający błękit są spostrzegawczy i twórczy, mają dużą wyobraźnię i zdolność analitycznego myślenia. Cechują się przenikliwością i wrodzoną zdolnością do rozwiązywania problemów. Często inspiruje ich sztuka, muzyka i literatura. Osoby, wybierające tę barwę, można spotkać praktycznie wszędzie, ponieważ lubią tworzyć nowe rzeczy, które przydają się ogółowi. Dzięki czemu w swoim otoczeniu często cieszą się opinią „mózgów”. Skoro błękit jest symbolem wiedzy, mądrości, współczucia i miłosierdzia, przeto bywa uważany też za barwę lekarzy i terapeutów. Ludziom, wybierającym błękit, niekiedy trudno się rozluźnić, bo są duchowymi perfekcjonistami, chcieliby sięgać gwiazd i nadawać im właściwą formę.

Ponieważ kolor błękitny jest powiązany także z żywiołem wody, więc symbolizuje nie tylko racjonalność ludzkiego doświadczenia i aktywności, ale także podświadomość i połączenie w człowieku tego, co duchowe, z tym, co materialne.

t

Pomarańczowy

Późnym latem słońce nie ma już siły, żeby drapać się na szczyt nieba. Chociaż nie grzeje, jak szalone, obdarza romantyczną aurą, przeświecając między drzewami, których cienie z dnia na dzień stają się coraz dłuższe. Nostalgia wkrada się wpierw w oczy, potem w serce, za chwilę ściska w dołku, żeby na sam koniec zejść w okolice pępka. Cierpimy wtedy późnoletni stres, bojąc się smutnej jesieni.

Na szczęście późne lato i wczesna jesień mają w zanadrzu pachnący dar w kolorze życia, energii, radości, którym są dojrzałe pomarańcze. Wystarczy zamknąć oczy i wchłonąć w siebie ich zapach, żeby wszystko znowu stawało się dobre i ciepłe. Pomarańczowy kolor kojarzy się z letnim zachodem słońca, a więc z miłymi wspomnieniami z wakacji, spędzonych nad uroczą, morską zatoczką, otoczoną górami, porośniętymi oliwnymi gajami i cytrusowymi drzewami.

Jednak pomarańczowa pogoda nie musi kojarzyć się tylko z letnimi wyjazdami w egzotyczne miejsca. Można ją mieć wokół siebie i w sobie. Między innymi dlatego, że istnieją pomarańczowi ludzie, wprowadzający dobry nastrój, swoją żywotnością, spontanicznością, zdecydowaniem w działaniu i optymistycznym podejściem do życia.

Kto niespodziewanie spotyka klasyczną pomarańczę, odkrywa radosną stronę życia. Ponieważ pomarańczowi ludzie swoim ubiorem sygnalizują pewność siebie i poczucie wartości, przeto pod wpływem tego koloru także inne osoby odkrywają w sobie optymizm i siłę do przebijania się przez szarość codzienności. Pomarańczowi ludzie kojarzą się z soczystymi owocami, kolorowymi ptakami, motylami, kwiatami. Potrzebni są wszystkim, którzy w lesie życia, między szarymi pniami, chcą zniknąć w tłumie, albo na zielonej łące życia szukają pogodnych myśli.

Pomarańczowy świat jest zmysłowy, smaczny w dosłownym sensie, dlatego w średniowiecznym chrześcijaństwie uchodził za kolor obżarstwa. Ale to nie jest prawda, bo  pomarańczowi ludzie nie są zachłannymi żarłokami, są raczej estetami i smakoszami, którzy doceniają wartość piękna i smaku. Pomarańczowy kolor to stół zastawiony tacami owoców.

Jeśli chcesz odzyskać optymizm i odnaleźć życiowy cel, albo uspokoić myśli i poczuć się bezpiecznie, skorzystaj z pomarańczowego koloru. Doświadczysz poszerzenia możliwości i przybędzie ci zdecydowania, bo przesłanie pomarańczowego brzmi zawsze tak samo: radzę sobie w życiu, mam dość energii by osiągnąć swoje cele, które są konkretne i sprecyzowane.

 

Siano

Czy istniej coś takiego, jak doświadczenie szczęścia? Takie zwyczajne, ludzkie, bez fanfar, odtrąbionych na cześć zwycięzcy, nie zagrożone naukami faryzeuszy i tych, którzy wolność mylą z bezradnością, a szczęście z bezruchem?

W moim przekonaniu istnieje. Sprzyja mu słoneczne lato, rozgrzane powietrze, pachnące sianem, którego ostatnio wokół nas zdecydowanie mniej niż bywało dawniej. Nie tylko dlatego, że jest coraz bardziej wilgotno, ale przede wszystkim dlatego, że królików przy domach prawie nikt już nie hoduje, a rolnicy trawę wolą kisić.

Zapach siana jest obłędny, trudno go pomylić i porównać z jakimkolwiek innym. Wyczuwam w nim zieloną trawę, która jest pokarmem, albo promienie słońca, świecącego, żeby życie mogło trwać. W sianie pachnie też ziemia, która po ścięciu trawy ma szansę wygrzać się i osuszyć w słońcu. Pachną wszystkie zwierzęta, cieszące się ostatnimi chwilami spokoju w domu,  którym jest łąka aż chwili, gdy siano zniknie w stodole. Wreszcie pachnie pot mężczyzny, który kosił, i kobiety, która suszyła.

Przyznam, że czasem zastanawiam się, czy ktoś, kto to nie czuje zapachu siana, kiedykolwiek poczuje życie w jego zmysłowej wspaniałości? Mnie wystarczy poddać się intensywności i niepowtarzalności zapachu siana, żeby doświadczyć prawdziwego szczęścia. Dlatego na podstawie mojego życiowego doświadczenia, a także różnych przemyśleń, rozmów, spotkań, stworzyłem krótką ścieżkę ku szczęściu, które pachnie sianem:

1. Nie bój się porannych promieni słońca, ani nie chowaj głowy pod poduszkę, żeby o świcie nie słyszeć ptaków. Lepiej wstań przed innymi, wstań o  świcie, wstań wcześniej od swojej duszy, ale wstań! Na początku wstań o 7.30, potem o 7.00, potem o 6.30, aż uda ci się wstać w magicznej chwili, którą wywołują pierwsze promienie słońca. Udaj się nad wodę, na wzniesienie, gdziekolwiek, gdzie będziesz mógł oglądać zwycięstwo słońca, i spodziewać się, że w powrotnej drodze poczujesz zapach siana. W modlitwie nie zapomnij podziękować za chwilę, w której żyjesz, i którą napełniasz swoją obecnością. Wyraź zachwyt pięknem życia.

2. Po pięknym dniu znowu bądź szybszy i zaśnij wpierw o 23.00, potem o 22.30, potem o 22.00, aż dojdziesz do chwili, w której nie będziesz jeszcze na tyle zmęczony, aby mieć problem z zaśnięciem. Zaśnij wtedy, gdy siano przestaje pachnieć. Nie zapomnij w modlitwie podziękować za noc.

3. Z codziennej diety skreśl to wszystko, czego nie potrafisz nazwać, ani odróżnić. Staraj się jeść tylko to, co bez problemu można wyodrębnić od reszty składników. Zaczynając nowy bochen chleba, uczyń  na nim znak krzyża, bo jest darem miłości, ale jedz go z umiarem, by starczyło dla innych. Lubisz kawę? Pij ją. Lubisz herbatę? Pij ją. Lubisz wino? Pij je. Pij wszystko z umiarem, ale najwięcej pij wody. Tylko pilnuj, żeby była przechowywana w szkle.

4. Skoro wstaniesz przed innymi, masz dość czasu, aby przygotować sobie piękne, pachnące, spokojne śniadanie. Ono jest jak port, z którego wypływasz na wzburzone może codziennych zadań i spraw. Śniadanie jedz, jakbyś był królem. Stwórz sobie prawdo do tego posiłku, do wolności, szczęścia, zdrowia i pokoju. Jedząc śniadanie nie czytaj gazet i nie patrz w telewizor, ale podziwiaj słońce, słuchaj ptaków i w modlitwie dziękuj za dar życia, pokarmu, smaku, zapachu, piękna.

5. Rozciągnij się. Wyprostuj kręgosłup, bo nie jesteś niewolnikiem. Ręce wyciągnij ku słońcu, abyś potrafił nimi tworzyć relacje i przyszłość swojego życia. Kręć głową, żebyś nie miał sztywnego karku i potrafił z daleka dostrzegać ludzi i nowe szanse. Poskacz na nogach, żeby Cię niosły wolną drogą przez nowy dzień.

6. Kup sobie piękny zeszyt i ładne pióro, abyś wieczorem mógł zapisać przeżyte chwile i spotkania, zdystansować się do swojej pracy, swoich słów i pochopnych ocen. Ten zeszyt oczyści Cię z nienawiści, a podświadomość uchroni przed śmieciami.

7. Wypierz pościel w miękkim i pachnącym płynie. Umyj łóżko, wysprzątaj sypialnię, zadbaj o letni zapach i połóż się w swoim łóżku, niczym w chmurze, która niesie Cię do nieba. Jeśli już musisz w nim czytać, to tylko piękne słowa.

8. Wysprzątaj pokój, w którym pracujesz. Poukładaj książki, usuń kurz, wyrzuć śmieci, zmień obrus na stole, na parapet postaw drobnostki, które kojarzysz ze szczęściem i zapal świecę. Niech płonie zawsze, gdy pracujesz albo z kimś rozmawiasz.

9. Nie żałuj sobie wody pod prysznicem. Załóż czystą koszulę, kolorową, delikatną, pachnącą. Nawet nie pomyśl o skarpetach z poprzedniego dnia. Włóż czyste buty.

10 Weź psa na spacer i ucz się od niego, jak skacze się przez rów, łapie owady i na wszystko szczeka. Nie zapomnij więc, że każdego spotkanego trzeba pozdrowić, życząc mu dobra i szczęścia, bo wtedy ono jest także blisko Ciebie.

11. Jeśli masz jakieś wielkie pragnienie, które Cię wyniszcza, bo odczuwasz je jako pożądliwość, nie walcz z nim i nie odcinaj części samego siebie, ale pomyśl nad tym, za czym tak naprawdę tęsknisz, pragnąc czegoś. Pożądanie wyniszcza, tęsknota zapewnia energię.

12. Nie musisz kochać wszystkich ludzi. Wystarczy, że kochasz sąsiada i kierowcę z samochodu, który chce zmienić pas ruchu, albo szefa, z którym spotkałeś się  przy ekspresie do kawy.

13. Najbliższym codziennie powtarzaj, że ich kochasz; że jesteś wdzięczny Bogu za to, że są; że są piękni i wyjątkowi. Buduj relacje, abyś zachował wspólnotę, dzięki której jesteś szczęśliwy.

14. Gdy tylko masz okazję, leż w sianie i podziwiaj błękitne niebo. Słońcu pozwalaj uśmiechać się do Ciebie i miej marzenia!

15. I zawsze, wszędzie, gdziekolwiek i kiedykolwiek za wszystko dziękuj. Dziękczynienie uwalnia od trosk, pozwala cieszyć się każdą chwilą.

 

Różowy

Wiosna się zieleni, dobierając delikatne dodatki z bieli, czerwieni, żółci i różu. Ostatniego, jakbyśmy wiosną nie zauważali, a przecież jest go tak wiele, zwłaszcza na gałęziach drzew.

Wiosna, utkana delikatnością różowych kolorów i zapachów, jest więc symbolem wdzięku, pogodnego nastroju oraz miłości, a nawet namiętności, której mimo wszystko jest bliżej do bieli aniżeli do wyrafinowanej i dojrzałej czerwieni. Będąc mieszanką bieli i czerwieni, róż zaprasza niewinność do miłości, nieśmiałość do wyjścia poza bezpieczny świat dziecięcego ogrodu, obawę przed błędem do ufnego i pełnego nadziei działania.

Dlatego wiosną radzę przemyśleć słowa Mistrza z Galilei: „Zaprawdę powiadam wam, jeśli się nie nawrócicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do Królestwa Niebios” (Mt 18,3).

Wiosna jest różowa, bo jest wczesna, czyli dziecięca. Kojarzy się z delikatnością dziecięcego świata. Różowa wiosna sprzyja romantycznym spacerom i kolacjom na świeżym powietrzu, wśród pachnących drzew, krzewów i kwiatów.

Mężczyźni unikają różu, boją się go wręcz, jakby uważali, że jest najbardziej kochającym kolorem, zarezerwowanym dla dziewczynek i kobiet,  tymczasem pobudza organizm, zjednuje sympatię, sprzyja czerpaniu przyjemności z zabawy. To kolor osób pewnych siebie, lubiących ryzyko, spragnionych miłości, gotowych wyjść z siebie, aby doświadczyć zainteresowania, niewskazany dla osób niedojrzałych emocjonalnie.

Wiosną wszyscy potrzebujemy, żeby ktoś się nami zaopiekował, jak małymi dziećmi, pokochał, czule dotykał i delikatnie pieścił.

Teraz już wiecie twardosercy chrześcijanie, dlaczego nawrócenie jest wiosenne? Bo jest rozkochaniem się i wybraniem Chrystusa, Zbawiciela, Kochanka duszy, Oblubieńca, który przychodzi, aby swoją Oblubienicę wprowadzić na weselną zabawę.

Wiosną bądźmy więc różowi i małemu dziecku, które jest w nas, pozwólmy cieszyć się życiem.

Wpis dedykuję Córce, Mariannie, dla której tegoroczna wiosna jest pierwszą prawdziwą wiosną!

Fioletowy

Fiolet jest pasyjny, duchowy. Jest pytaniem o sens życia i tajemnicę, która jest większa od człowieka.

W fioletowym czasie przypominam słowa Mistrza z Galilei:

„Jeśli kto che pójść za mną, niech się zaprze samego siebie i weźmie krzyż swój, i niech idzie za mną”  Mt  16,24.

Występujący w oryginale grecki wyraz aparneisthai oznacza „mówić nie, odmawiać”. Kto zatem chce iść za Jezusem, musi umieć jak On mówić „nie” swoim egoistycznym pragnieniom, które dążą do zawładnięcia życiem, a nawet Bogiem.

Boga nie wolno wykorzystywać do własnych celów, aby być zadowolonym z siebie i szczęśliwym. Kto pragnie doświadczyć Boga, potrzebuje dystansu do własnego „ja”.

Postępuj więc jak Ukrzyżowany i mów „nie” egoistycznym pragnieniom, oddając swoje istnienie Bogu. Prawdziwie doświadczysz Boga i przeżyjesz cud życia, gdy oderwiesz się od własnego „ja”. Jeśli jednak będziesz wykorzystywał własne doświadczenie religijne do wynoszenia się nad innych, zostaniesz dotknięty ślepotą i nigdzie nie zajdziesz.

Podobnie opacznie rozumiemy wezwanie do niesienia krzyża, jako wezwanie do unikania przyjemności i celowego utrudniania sobie życia, łącznie z ponoszeniem ofiar. Branie własnego krzyża oznacza tymczasem, odwrotnie do poprzedniej umiejętności mówienia „nie”, zdolność do wypowiadania „tak”, temu, co przynosi codzienne życie i akceptację tego, co „przybija do krzyża”. Przyjmowanie krzyża oznacza zatem zgodę na codzienność  i jej sprzeczności, znoszenie jej nierozwiązywalnych zagadek i niewytłumaczalnych zdarzeń.

Idąc za Jezusem, naucz się mówić „nie” i „tak”.

Bądź religijnie asertywnym człowiekiem celowej drogi życia.

 

 

Popiół

Jesteśmy, ponieważ Bóg o nas myśli.
Wiemy jacy jesteśmy, ponieważ Bóg na nas patrzy.
Możemy stać się kimś innym, ponieważ wypowiada do nas Słowo.

 

Żółty

Dla tych, którzy chcą żyć w zdrowiu, szczęściu i spokoju

1. Nie sprzeciwiaj się temu, co cię spotyka, ale zawsze podążaj własną drogą życia
2. Przeżywaj czas z wdzięcznością, ale bądź wrażliwy na szczególne chwile

3. Bądź twórcą świata, ale nie niszcz samego siebie

4. Wewnętrzną siłę czerp z dawania, a nie z zachowywania

5. Bądź odpowiedzialny za samego siebie i wspieraj bliźnich

6. Pracę przyjmuj jako dar, bez którego nie byłbyś sobą

7. Ciesz się chwilą i żyj z wdzięcznością

8. Realizuj własne wartości, a nie wartościuj bliźnich

9. Realizuj życiowe cele, ale nie za cenę wojny

10. Miej serce dla siebie, abyś mógł je podarować innym

11. Nie uciekaj przed lękiem, ale przemień go w siłę

12. Nie martw się kryzysem, bo w nim zasiana jest szansa

13. Realizuj tęsknoty, aby pożądliwości nie demolowały twego serca

14. Nie martw się końcem życia, skoro miłość nie ma granic

 

15. Ponad wszystko zachowuj ciszę