Brązowy

Brąz uważany jest za najbrzydszy kolor, ponieważ naturalnie towarzyszy naszemu codziennemu życiu. Składając się z czerwieni, żółci oraz odrobiny czerni, mimo wszystko należy do kolorów ciepłych i przywołuje na myśl to wszystko, co jest związane z przyrodą, na przykład ziemię, drzewa albo drewno. Kojarzy się ze spokojem, harmonią i równowagą. Przywołuje obrazy świeżo zoranej roli, ściółkę w iglastym lesie i kawałki gruntu wyłaniające się wiosną spod pierzyny śniegu.

Brąz to wypoczynek na wiklinowej kanapie, wśród zapachu jesiennego lasu i wypalanej glinki. To kolor bezpieczny i ciepły Daje stabilizację, poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Jest domeną tego wszystkiego co wiąże się z żywiołem ziemi, a mianowicie z praktycznością, sumiennością, ciężką pracą i konkretem.

Dlatego brąz, będąc symbolem ziemi (humus), jest też symbolem człowieka (humanitas) oraz pokory (humilitas), często także biedy. Stąd niektórzy zakonnicy noszą się właśnie na brązowo. W konsekwencji brąz, jak czerń, ma w sobie wiele powagi, jest jednak cieplejszy. Dodaje otuchy i pozytywnego wsparcia, nie tylko tym, którzy uwielbiają ów kolor pod postacią pysznej i zdrowej czekolady.

Ludzie, poszukujący tego koloru, są osobami ciepłymi i rodzinnymi, którym brakuje stabilizacji. Są uczciwi, odpowiedzialni, sumienni i pracowici, dlatego zawsze można na nich liczyć. Niekiedy wykazują się sztywnością poglądów i konserwatyzmem. Często boją się przyszłości, a każda niewiadoma budzi w nich lęk. Chcieliby znaleźć pod stopami silne oparcie, które pozwoliłoby im spokojnie iść przez życie. Pragną zmienić swój charakter i nieco go wzmocnić, lecz przychodzi im to z trudem.

Osoby, lubiące brąz, chciałyby znaleźć oparcie w sobie samych, bo przecież moc i wartość człowieka jest związana z osobowością i możliwościami, które potrafi wykorzystywać. Tymczasem zwolennicy brązu nie wierzą we własne siły. Obawiają się, że nie są wystarczająco dokładni i sumienni, dlatego dokładają starań, aby w pracy być perfekcjonistami. Ich niepewność najczęściej bierze się z problemów w relacjach prywatnych, gdzie nie sprawdzają się jako partnerzy i w konsekwencji uciekają w inne dziedziny życia, w których mają szansę się wykazać. Rezygnując ze sfery osobistej, skupiają się na działalności zawodowej, poświęcając jej wiele czasu i energii. To sprawia, że osoby, które chętnie ubierają ten kolor są postrzegane z reguły jako odpowiedzialni i rzetelni pracownicy, na których zawsze można polegać.