Błękitny

Błękit, a inaczej lazur, jest kolorem, odpowiadającym czystemu niebu w słoneczny dzień który można umieścić pomiędzy niebieskim a cyjanem. Dlatego wiele znaczeń błękitu odnosi się do nieba, a więc także do boskości i tajemnicy, chociaż nie tylko, skoro francuskie słowo lazur najczęściej bywa stosowane do Morza Śródziemnego (np. lazurowe wybrzeże).  Kolor błękitny ma ważną cechę, a mianowicie prawie zawsze widzimy go w pewnej oddali. Skoro błękitne jest niebo albo woda, mózg przyzwyczaja się do tego, że to, co jest błękitne, jest w dali, podczas gdy to, co jest na tle błękitnego, jest bliżej. Stąd nie bez przyczyny spora część zdjęć portretowych robiona jest na błękitnym tle, zaś malując ściany na kolor błękitny, wykorzystując tę właściwość możemy optycznie powiększać pomieszczenia.

W starożytnym Egipcie błękit symbolizował niebo i prawdę, tymczasem w Iranie do dziś jest kolorem żałoby. W Europie początkowo był symbolem wierności, stałości, czystości i trwałości, np. rycerze na cześć ukochanej kobiety przywdziewali błękitne stroje, w związku z czym nie trudno się domyśleć, że z czasem stał się też znakiem niewiernych i oszukanych. Co ciekawe, i potwierdzone przez współczesne badania, błękit może wywołać odczucie zmęczenia, a nawet apatii.

Na Rugii, dziewczyna paradująca w niebieskim fartuszku, dawała znać, iż jej serce jest zajęte. Jeżeli natomiast zawiesiła niebieski fartuch przed domem, oznaczało to zaproszenie chętnych do ożenku. Zresztą podobny zwyczaj do niedawna pielęgnowano w Małopolsce, gdzie błękitne ściany domu były znakiem, że mieszka w nim Panna, odpowiednia do zamążpójścia.
Dziś niebieskie kwiaty mówią: „Zawsze chcę być tylko z tobą”.

Błękit kojarzony jest z nieskończonością, wszak ciężko wypatrzyć koniec nieba i morza. Skoro zaś oznacza nieskończoność, czyli między innymi odniesienie do innego, wiecznego świata, więc bywa uznawany za kolor transcendencji, zachęcający do uspokojenia i kontemplacji (wymiennie z kolorem złotym). Co wzmacnia fakt, że jest kolorem zimnym i chłodnym, w czym jest całkowitym przeciwieństwem żółtego. Połączenie niebieskiego i żółtego (z tej racji, że są to kolory uzupełniające) często wykorzystywane jest przez jubilerów do lepszej prezentacji złota.

Ludzie wybierający błękit są spostrzegawczy i twórczy, mają dużą wyobraźnię i zdolność analitycznego myślenia. Cechują się przenikliwością i wrodzoną zdolnością do rozwiązywania problemów. Często inspiruje ich sztuka, muzyka i literatura. Osoby, wybierające tę barwę, można spotkać praktycznie wszędzie, ponieważ lubią tworzyć nowe rzeczy, które przydają się ogółowi. Dzięki czemu w swoim otoczeniu często cieszą się opinią „mózgów”. Skoro błękit jest symbolem wiedzy, mądrości, współczucia i miłosierdzia, przeto bywa uważany też za barwę lekarzy i terapeutów. Ludziom, wybierającym błękit, niekiedy trudno się rozluźnić, bo są duchowymi perfekcjonistami, chcieliby sięgać gwiazd i nadawać im właściwą formę.

Ponieważ kolor błękitny jest powiązany także z żywiołem wody, więc symbolizuje nie tylko racjonalność ludzkiego doświadczenia i aktywności, ale także podświadomość i połączenie w człowieku tego, co duchowe, z tym, co materialne.

t