Zielony

tumblr_mncq8bKOOB1s5pa33o1_500

Zieleń znajduje się w środku palety barw. Powstaje poprzez połączenie żółtego z niebieskim. Poszukując znaczenia tego koloru, z pewnością trzeba zwrócić uwagę na jej łączność z porami roku. Wówczas staje się oczywiste, że zieleń dominuje podczas ciepłych pór roku, a mianowicie wiosny i lata. Jest więc kolorem wegetacji, życia i roślinności, dlatego symbolizuje zwycięstwo, nadzieję, wolność i szczęście.

tumblr_nznpfrd3jY1u3d687o1_250tumblr_n5zha5y2xF1r2q0hzo1_250tumblr_mct6r1fmRy1qhyo6ho1_500

Co ciekawe, w Średniowieczu ludzie bali się jej, ponieważ uchodziła za kolor śmierci. Tymczasem dziś, poza mediewistami, już nikt nie pamięta o niechlubnej przeszłości zieleni, a ona sama – wręcz przeciwnie – jest znakiem dobrego losu. Wszak, czyż ktoś nie zna znaczenia czterolistnej koniczyny – symbolu szczęścia? Tym samym odkryliśmy tajemnicę zielonego koloru stołów bilardowych, maszyn do gry w kasynach, no i oczywiście dolarów!

tumblr_mz0xlpE46P1s1uby1o1_500tumblr_m4i1z4e05D1r19107o1_500

tumblr_m4hzsy8C591qesf6mo1_1280

Zieleń jest odprężającym kolorem wiosennych wzgórz. Jest barwą harmonii, a to w związku z jednością ziemi z kosmosem, który jest symbolem spokoju i stałości. Zieleń jest neutralna, nie wywołuje ani pasywnych, ani aktywnych odczuć. Wywołuje uczucie spokoju i bezpieczeństwa, dlatego w całej palecie barw, to zieleń odpręża najlepiej i sprzyja kontemplacji. Zalecana jest osobom nadmiernie aktywnym, mającym trudności z podejmowaniem decyzji i zachowaniem jasności sądów. Zwiększa optymizm, wiarę w siebie oraz innych ludzi.

piknik na trawie 01

Zielony to kolor dla osób, którzy poprzez nagromadzenie problemów, szybkie tempo codzienności i zbyt małą ilość wolnego czasu, czują się przytłoczone i potrzebują uporządkowania życia.  Sprzyja nudzie, zwolnieniu tempa i wypoczynkowi. Zieleń jest niewskazana dla wszystkich, którym brakuje energii do działania.

tumblr_mzfautPpS31s5cp4ko1_500tumblr_nh1bo0PyqO1rfkiuxo1_1280

tumblr_n1gxuk1W1w1qgypaso1_400

Osoby, identyfikujące się z kolorem ciemnozielonym, są życzliwe, nastawione na pomaganie innym, ludzkie. Są też bardzo spostrzegawcze i świadome większości rzeczy, które dzieją się wokół nich. Negatywną cechą ludzi lubiących ciemną zieleń jest to, że często nie akceptują niespodzianek. Z kolei ludzie, lubiący kolor jasnozielony, utożsamiają się z takimi cechami jak: skłonność do zmian, nowatorskość, mają w sobie głód przygód i nie potrzebują dodatkowej motywacji. Jasna zieleń wybierana jest często przez osoby, które są bardzo przyjacielskie, wykazują życiową sprężystość i mają mnóstwo pomysłów.

tumblr_mgagx4PWSJ1r93jooo1_250

Osoba, stosująca zieleń jako podstawowy kolor codziennego ubioru, prawdopodobnie poszukuje psychofizycznej równowagi. Raczej woli kameralne grono niż wielkie zgromadzenia, a więc jest introwertykiem, któremu trudno wyrażać emocje, więc silnie je przeżywa. Zieleń najchętniej noszą osoby, które czują wielką potrzebę uporządkowania swoich emocji; którym brakuje wewnętrznej harmonii. Podświadomie odwołują się do barw natury, jakby sam dotyk tego ożywczego koloru przynosił ukojenie i szansę odnalezienia odpowiedzi na nurtujące pytania. Sygnalizują nim brak wewnętrznego uporządkowania, potrzebę odnalezienia własnej drogi. Jednocześnie niekoniecznie chcą się do tego przyznawać, bo tajnym odpowiednikiem zieleni jest kolor szary, jak dla przykładu czerń dla czerwieni.

tumblr_mdkru6BMgy1rhrz0io1_1280tumblr_lucxm3HzH41qhe2rjo1_500

Zieleń jest kolorem spokoju i świeżości. Ma działanie kojące i relaksujące. Przywraca równowagę energetyczną oraz poczucie bezpieczeństwa. Osoby wybierające ten kolor postrzegane są jako godne zaufania. Człowiek w zieleni jest dyplomatą, poszukującym spokoju, domatorem, wybierającym lekturę książki czy modelarstwo. Potrzebuje sporo czasu, aby zyskać nadwątlone zaufanie do ludzi, często od nich woli zwierzęta i rośliny. W wymiarze negatywnym zieleń bardzo często symbolizuje nieuświadomioną wewnętrzną nerwicę.

tumblr_mpf6fz1RVm1sppmhlo1_500