Czerwony

tumblr_lrvro8uLGl1qzleu4o1_1280tumblr_m2yt8vT7ls1qg205no1_500

tumblr_m3a4igEEGW1rocj8xo1_500

Czerwień zawsze wydaje się być bliżej niż naprawdę jest i dlatego przeciąga uwagę. Ponieważ ze wszystkich barw ma najdłuższą falę, więc podnosi ciśnienie krwi i zachęca do działania. Jednak w nadmiarze może pobudzać za mocno i wywoływać agresję.
Czerwień przypisana jest żywiołowi ognia Należy do barw ciepłych i w dalekiej przeszłości była uznawana za kolor kolorów, stąd w niektórych językach jej nazwa dosłownie oznacza to, co piękne lub kolorowe. Wyjątkowa czerwień jest barwą władzy, dlatego prawo do niej mieli królowie i najwyżsi kapłani. Co ostatni oczywiście z powodu krwi, która w kulcie ofiarniczym była ich szczególną domeną. Nie należy się więc dziwić, że użyta w odpowiednim kontekście czerwień kojarzy się z posłuszną ofiarą, ale i z postawą przeciwną, czyli z buntem, rewolucją, śmiercią i walką.

tumblr_m3604ew6B81r4ts0xo1_500

Oprócz tego czerwień symbolizuje także pasję miłości, ogień, rządzę i krew, płodność oraz odwagę. Połączona z czernią jest symbolem agresji, miłości egoistycznej, gwałtu i zdrady. Jasnoczerwony z kolei oznacza miłosierdzie, zaś kolor krwi jest symbolem męczeństwa i Chrystusa. Jest to bardzo intensywna barwa, kojarząca się także z seksualnością. Pisząc o znaczeniu barw w sztuce i obyczajowości Zachodu, R. Gross stwierdza, że kolor czerwony to szczególny symbol seksu. Znane przecież są czerwone latarnie, którymi wyróżniano domy publiczne, a w wytwornych lokalach zapalano czerwone światła, aby stworzyć specyficzny nastrój.

tumblr_mf3rw1Ey141r2mggyo1_250tumblr_mcuv1wIOpI1qg205no1_500

W „Journal of Personality and Social Psychology” opublikowano ciekawe badania, przedstawiające męskie preferencje, związane z kolorem czerwonym. To, o czym kobiety wiedzą od dawna, uzyskało naukowe, psychologiczne potwierdzenie, a ¬mianowicie, że najłatwiej poderwać mężczyznę, kobiecie ubranej w czerwień. To ona ma większe szanse na randkę w pięknej oprawie i w eleganckiej restauracji, zaś mężczyźni są skłonni w jej obecności więcej wydawać. Nie wiadomo do końca, dlaczego tak się dzieje? Być może przez związek z seksualnością, a może aktywizują się archetypiczne wyobrażenia z czasów, w których mężczyźni polowali, a krew była ważnym pokarmem wspólnego posiłku z kobietami?

tumblr_mlipowrZs71rn26m2o1_250tumblr_m72gdazv0P1r9whjqo3_500

tumblr_myio4b6pXY1rj2vf4o1_500tumblr_m3z8grFeYe1ro4y0no1_500

 

Ponieważ czerwień jest kolorem żywym oraz intensywnym zawsze wywołuje duży efekt i przyciąga uwagę. W związku z tym ludzie, lubiący się wyróżniać, często zakładają czerwone ubrania, dzięki czemu przyciągają spojrzenia. Wielbiciele czerwieni potrafią realizować pragnienia. Wyznaczają sobie wciąż nowe cele i wyzwania. Potrafią też przekonywać innych do własnych projektów, mają silną osobowość i pozostają sobą. Są nieco uparci, a czasem nawet despotyczni. Jednak z pewnością ich przywódcza energia nie pozostaje niezauważona. Ubierający się na czerwono, mają dużą potrzebę intensywnego doznawania życia i nie bronią się przed miotającymi nimi emocjami.

tumblr_mggtczZn6T1ri8zslo1_500tumblr_nqz5p0WtWa1rruyn3o2_250

Jeśli ognista czerwień jest czyimś kolorem ulubionym, prawdopodobnie taka osoba ma potrzebę dominacji i duży temperament seksualny. Nie bez powodu w domach publicznych stosuje się czerwone światła, które łamią psychiczne opory klientów i pobudzają temperament. Chińczycy natomiast wiedzą, że czerwień wzmaga też łaknienie, dlatego ściany ich restauracji, bądź elementy wystroju, często są czerwone. Dzięki temu klienci jedzą szybciej i zamawiają większe porcje. Poza tym w kulturze chińskiej czerwień symbolizuje szczęście i miłość. Dlatego panny młode biorą ślub, wierząc w powodzenie związku, właśnie w czerwonej sukni.

tumblr_mdr48hV1Fw1r1nydzo1_500paris_patisseries

Kolor czerwony jest wskazany dla ludzi przemęczonych, ospałych, pozbawionych woli walki, spragnionych sukcesu i doznań zmysłowych. Natomiast zdecydowanie jest niewskazany dla ludzi zestresowanych, ponieważ może ich nadto wyczerpywać. Jeśli niecodziennie wybieramy czerwone ubrania bądź dodatki, a czerwień pojawia się w naszym ubraniu pod wpływem nastroju, to raczej na pewno chcemy w ten sposób dodać sobie energii do działania, odwagi oraz przebojowości.

small_CAR-80105-SIM-COR-Pose1tumblr_mlrdyovB3H1rn26m2o1_250